Официален език: Френски
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Представете си, как ли изглеждат близо 127 кв. м любовни признания? Този шедьовър може да се види на площад Jean Rictus. Там се намира Стената на любовта, върху която е изписана фразата „Обичам те“ на 311 различни езика. Инициативата е на двама местни ентусиасти, които първоначално са събирали фразите в тетрадка, обикаляйки посолства, културни центрове, приятели и познати.
Много хора посещават катедралата Нотр Дам, но малко от тях знаят, че на площада пред нея се намира едва забележимата маркировка на нулевия градус на Париж, откъдето се измерват разстоянията в мегаполиса. Малката осмоъгълна месингова плоча е свързана с безброй суеверия – че трябва да се завъртиш на пета върху нея, за да имаш късмет или че трябва да целунеш любимия, докато сте стъпили върху нея за вечна любов.
В Париж има изобилие от всякакви музеи, за които не може да се предположи, че съществуват. Такива са например: Музеят за античните карнавални атракции, който определено е наслада за окото, Музеят на историята на медицината, Музеят на Средновековието, построен върху стара римска баня, Музеят на куклата и дори стряскащи предложения, като Музеят на дерматологичните болести.
Има градове, чиито имена за стотна от секундата предизвикват хиляди асоциации и силни емоции. Париж определено е един от тях. Град-вселена, той пази в себе си такова изобилие от история, култура, изкуство, вкусове и аромати, че навярно трудно биха се побрали дори в няколко дебели тома. Той си е спечелил правото да бъде нарицателно за висша мода, изискана кухня и вечна любовна дестинация. Айфеловата кула, Лувърът, Нотр Дам, Елисейският дворец, Катедралата Сакре Кьор, дворецът Версай, Мулен Руж, Шанз Елизе и Триумфалната арка са забележителностите, споменавани безброй пъти по страниците на книгите, във филмите и интернет пространството.
В Париж освен прочутите и винаги обградени от тълпи обекти, има и по-малко известни, но чаровни места, които са възникнали от естествения културен живот на френската столица. Типичен пример за това е сградата на адрес Rivoli 59. Тя датира от средата на 1800-те години, но има футуристично излъчване. След като дълго време е била необитавана, бива нелегално превзета от улични артисти през 1999 г., които я превръщат в публично платно за своите идеи. През 2001 г. сградата набира такава популярност, че се превръща в третия най-популярен музей за съвременно изкуство в града. За да няма инциденти, местната власт ремонтира Rivoli 59 и я предоставя обратно на артистите срещу символичен наем.
Музеят на вампирите и легендарните същества се намира близо до метростанция Mairie des Lilas и представлява колекция от старателно събирани и подредени факти за тайнствената история на Париж във всякакъв вид – статии от вестници, ръкописи, научни трудове, странни предмети. Независимо дали вярвате или не в мистични същества, експозицията ще ви накара да си зададете куп въпроси.